شرح قول ماست خوری از اشکان سوتکی

 

رساله اول، اشکان چیست؟

اشکان: [اَ] (اِخ) یا اشغان یا اشقان. نیای سلسله اشکانیان بوده است. پسر دارای اکبر. پسر کیقباد. غیر از این هم گفته اند.(ایران باستان ج 3 ص 2557) فارسنامه ابن البلخی ص 17. مجمل التواریخ و القصص ص 32 و 59. شرد و برد نامه ص وسط.

 

رساله دوم، اشکان کیست؟

اشکان مکنی به مرد سوتکی، از شیوخ بلاد غانادا و قراء تورنتو و ونکور و مونترال و اتاوا و حدود کلمبیای انگلیسی است. از صاحب برباد نامه نقل شده: "اشکان در ایران بود و سپس از ایران رفت." از توابین است.(جهانگیری). از خوارج است.(مسعودی)

ابن ابالسینا روزی او را گفت: بگو حیرانم. و بیت برخواند. بیت مفقود است.

از او روایت شده: بگذریم.

 

رساله سوم، ماست کدام است؟

ماست: (اِ) معروف است. فرآورده لبنی که بر نان و غیر آن مالند و خورند. جغرات باشد. قاتق، یوغورت. جغرات چکیده. مایه ای که بر شیر زنند (برهان). ماست بند آن باشد که مایه بر شیر زند. (آنندراج) چغرات و شیری که بواسطه ماستینه بسته شده باشد. (ناظم الاطبا) خوراکی از انواع لبنیات که از شیر تهیه کنند و طریقه آن چنین است: شیر را گرم کنند و اندکی ماستینه بدان مایه زنند و روی آن گرم بپوشانند تا منعقد گردد. (معین) به ارمنی مچوم گویند. به بلوچی مذغ، افغانی ماسته، ترکی یوغورت، سانسکریت مستو، کردی مازد و ماست، گیلکی، یرنی و نطنزی ماست، سمنانی مست، سنگسری موست.

برخی پنداشته اند که ماست عربی است و از ماس ماخوذ است. در قاموس آمده است: «ماست الناقه». یعنی سخت شد به شتر، گرد آمدن شیر در پستان او.

غمیم، رثو، رثیئه، رائب، جغرات، چغرات، صغرات، صقره، صقرات، صفراط، صقراط، یقرت، یغرد، یاقورد نیز گفته اند.

بیت:

ترک از بهر ماست تیریه خواست

زانکه درویش بود و عاریه خواست.

سرد است. «الماست و الرائب و الشیراز کلها تبرد و تطفی و تنفخ». محمد بن ذکریای رازی.

فردوسی آورد:

از ایشان سبک اردشیر آب خواست

یکایک ببردند با آب، ماست.

و آنچه دوغ از آن بعمل آید.

 

رساله چهارم، انواع ماست کدامند؟

یادداشت به قلم مرحوم دهخدا: انواع دارد: قالبی، کیسه ای، کوزه ای، کاسه ای، خیکی.

 

رساله پنجم، امثال ماست کدامند؟

ماست مالی کردن: امری را که ممکن است منجر به مرافعه گردد لاپوشانیدن. (جمالزاده)

مو از ماست کشیدن: زیرکی و فراست.

ماست ها را کیسه کردن: جا خوردن، ترسیدن.

عین ماست نگاه کردن: معروف است.

ماست خوردن: رجوع به همین ماده شود.

 

رساله ششم، نقل:

مسند است. چنین گویند که روزی به وبلاگ هفته های من تست گذارده بودند و آن تست طنز بود. شیخ اشکان سوتکی در آمد و کامنت بگذارد که: «اکل رائبک!» یعنی ماستت را بخور. و برفت. راوی گوید بدیدم که تست گذارنده گفت: «انی لن اترک اکل الرائب!» - بدرستیکه هرگز ترک نکردم خوردن ماست را- و گفت:«اکلت الرائب و نعم الطعام!» - ماست خوردم و آن خوشترین خوردنی باشد- .

 

رساله هفتم، شرح:

اشکان سوتکی گوید: ماست خودت را بخور.

گوید دست از بیان خزعبلات برکش و سر به کار خویش مشغول دار. به کار خود برس. حرف نزن. زر نزن (!) بینیم بابا! سرت به کار خود باشد. حرف زیادی نزن.

بیت:

ماست خود خور چه که مقبول نیفتد

ماست نخورده بزنی حرف زیادی

گوید ماست خودت را بخور. حاشا ماست غیر نخوری.چنان کن که ماست خورده باشی و ماست از آن خودت باشد، نه از آن غیر. ماست برباد نخور. ماست ترنم نخور. ماست غزل و لاله و غزال و گاندلف و شتابناک و سانی و غیر نخور. ماست خود خور. از ماست حرام بپرهیز.

آورند: ای فرزند بکوش تا پرت و پلا نگویی و ماست خود خوری و آن تعلق به تو داشته باشد که ماست نخوردن و ماست غیر خوردن هر آینه ترا از اریکه عزت به چاهسار ذلت کشاند.

اشکان سوتکی گوید: تست طنز پست نکن و تست لاطنز پست نکن و هیچ پست نکن و ماست خود خور.

پس اشکان سوتکی گوید: «کتب علیکم اکل الرائب» - مکلف کردم شما را به خوردن ماست – رساند که تکلیف است بر هر وبلاگ نویس تا به کد یمین و عرق جبین روزی حلال کسب کند و قیمت پرداخته ماست خرد و آن ماست خود باشد و آنرا به خانه آورده بخورد و یا به خانه نیاورده بخورد.

اشکان سوتکی گوید: «ارید ان آمرکم بالاکل الرائب و ما یتعلق به» همیخواهم تا امر کنم شما را به خوردن ماست و جز آن.

و اشکان سوتکی هر آنکه ماست خود نخورد را فاش گوید: «و هم المعاندون» پس آنان عناد کنندگان هستند.

الله اعلم، هر که ماست نخورد و تست طنز گذارد اشکال دارد و هر آنکه مراجعه کند به وبلاگ او از دین خارج است و ماتحتش به خاک بهشت آغشته نگردد کسی که ماست خود نخورد و پرت و پلا گوید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

تمام شد شرح مستطاب قول ماست خوری اشکان سوتکی.

/ 25 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اشکان

نازنين٬رساله شريفه حضرت عالی را به دقت تمام خواندم و از اينکه انگيزه ای شدم تا شما قلم مبارک را به جوهر معرفت آميخته و با سختی و مرارت زحمت تحرير بر خود هموار نموديد خدای را بسی شاکر و دل نگرانم از این بابت که همیشه صاحب نظرانی چون شما چرا باید این چنین گمنام و دور از دست رس همگان باشد٬چنانچه اجازت فرمایید تا حاشیه ای بر این رساله شریف داشته باشم تا زحمت شما بی اجر نماند٬گویند صد ها سال پیش شخصی با کاسه ای از ماست بر کنار دریا شد تا دوغی مهیا کند فراوان ٬؛اشاکنه ای؛ سر رسید و اورا گفت: که با یک چنین کاسه ای دوغی حاصل نگردد و عمر و ماستت ذایل گردانی از این ٬گفت خود نیز میدانم ولی شاید شد٬ که چنانچه دست اید دوغیست بسیار.القرض ایشان هم ناشناخته مانده بود چون شما تا همین سال های پیش ٬٬بگذريم

اين پست بی مزه رو نمی خوای عوض کنی يه پست جديد بذاری که خوندنش لذت بخش باشه؟! دلخوشيمون همين وبلاگ بود که اونم داره بی مزه ميشه

برباد

ميبينم که يکی دونفر زدن سينقولتو قيطون کردند و از اونجايی که چيزی ازت نمونده که من بزنم پس نميزنم

اشکان

ببين نازنين وقتی ميگم تو با من مشکل داری ميگی نه ندارم خوب مگه نميبينی دوستان بی نام و با نام ميگن جمع کن اين کاسه کوزه رو خوب عزيزم جمع کن تا نيامدن ليچارد بارمان نکردند٬يا اصلآ واسه همينه که بر نميدار٬بردار عزيزم بردار جونم ٬من علوم بردار

زينب

خوشم مياد از رو نميتونن ببرنت

بهاره

هنوز مثل قديم‌ها خيلي دير آپ مي‌كني.ببين طنز خون اين ملت چقدر پايينه كه به اميد يه پست جديد روزي ۱۰۰۰ بار ميان بهت سر ميزنن(يكيش خودم!) سپاس كه سر زدي. همين ني‌ني جوني كه لينكش رو گذاشتي اگر روزي ۴ بار آپ نكني سايتت رو به روز نمي‌دونه و لينكت رو حذف مي‌كنه(اعتراف مي‌كنم يه كوچولو اغراق داشت).حالا من اينجا هي ميام مي‌گم اين لينك سيندرلا الان يكسالي ميشه كه تعطيله...باز حذفش نمي‌كني!جالبه.فكر مي‌كنم شايد خيلي با نوشته‌هاي اونجام تحت تاثير قرارت دادم و حالا به عنوان خاطره مي‌خواي باشه!ولي جدي پاكش نكن.بازيه خوبيه!هي من بيام به اين گير بدم هي تو محل نذاري!اينم از ما بگيرن ديگه بايد بريم معتاد شيم!

شتابناک

خيلی چيزا رو از دست داديم ها .. حداقل تو باور کن که سرم خيلی شلوغه ... به من سر بزن و موسيقی افسانه ۱۹۰۰ رو گذاشتم ... راستی دعوتنامه پرشين گيگ می خوای ؟

شتابناک

سلام شرمنده ام چند وقته سرم شلوغه ... ببخشيد به بزرگی خودتون

شکوفه

وبلاگت خوشگل و باحاله.به منم سر بزن

الهه

عيدت مبارک بی تررررررربيت...ايشالا امسال شام عروسی رو بخوريم ديگه وپر از خبرهای خوب باشه برات