آلودگی هوا

شلوغ نکنین، میدونم همتون بازم دارین سر و دست میشکنین که هر چه زود تر ببینین بحث امروز ما در مورد چه مساله ایه و کدوم نکته کتیمی رو میخوام امروز براتون بسط بدم و در واقع روشنتون کنم. عرض کنم خدمتتون که در پست امروز ما نگاهی داریم به یکی از مشکلاتی که به امروزه در جامعه ما به شدت مورد توجه مردم و مسئولین قرار گرفته و از چنان اهمیتی برخورداره که حتی به معضل کمربند ایمنی گفته پیشته بابا. اونم چیزی نیست جز آلودگی هوا.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

واحد سنجش میزان مونواکسید کربن در هوا پی پی ام نام داره که استاندارد اون حداکثر 9 پی پی ام باید باشه. در هفته اخیر که در 7 کلانشهر ایران با مشکل آلودگی هوا مواجه بودیم آماری که از طرف ایستگاه های ثابت و سیار سنجش میزان آلودگی هوای سازمان حفاظت از محیط زیست کشور ارایه داده شده از این قراره. شیراز 16 پی پی ام، تبریز 11 پی پی ام، تهران 20 پی پی ام، قزوین 9 پی پی ام. بقیه شهر ها آمار درست و درمونی ارایه نکردن. طبق یک آمار دیگه که از طرف مرکز اورژانس تهران ارایه شده آلودگی شدید شهر تهران در روزهای اخیر جان 107 نفر از شهروندان تهرانی رو گرفته و 1618 نفر رو راهی بیمارستان کرده. در این مختصر من قصد دارم یک یک به بررسی عوامل بروز و تشدید مشکل آلودگی هوا بپردازم و برای هر کدوم راه حل مناسب رو ارایه بدم و مثل همیشه بشریت رو یک بار دیگه از چنگ یک بلای مهلک دیگه رهایی ببخشم.

 

عوامل آلودگی هوا به دو دسته جمعی و فردی تقسیم میشن.

 

الف – عوامل جمعی

 

1- خودرو های فرسوده. 4 میلیون خودرو با عمر بیشتر از 20 سال در کشور وجود داره که از این میان 1 میلیون فرسوده محسوب میشن و دولت هم فقط 600 تا از اینا رو از رده خارج کرده. پیشنهاد من اینه که بیایم هر جا خودروی فرسوده ای مشاهده شد بلافاصله جلوی ترددش گرفته بشه و یه جریمه ای هم به صاحبش تعلق بگیره. حالا این بدبخت پول ماشینشو از کی بگیره، پیکان جواتی رو از رده خارج کنه با چی نون در بیاره واسه اهل و عیالش این دیگه مربوط به این بحث نمیشه. اون مربوط به مقوله فقر زداییه که اونم اگه اصرار کردین یه روز در موردش بحث میکنم.

 

2- فرهنگ استفاده از خودرو شخصی. تهران پر از خودرو های تک سرنشین یا دو سرنشینه که با حجم سنگین ترافیک در تهران که سرعت تردد رو به 17 کیلومتر در ساعت میرسونه، و با عنایت به این مساله که با وجود استفاده گسترده مردم از خودرو های شخصی الانش هم اتوبوس های تهران تا خرخره پره از مردم، مشخصه که نمیشه انتظار داشت که مردم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنن. اینه که من پیشنهاد میدم از همین فردا تردد خودرو های شخصی ممنوع بشه. علاوه بر اون تردد خودرو های حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس ها و تاکسی ها هم ممنوع بشه. یعنی کلا به غیر از دوچرخه هیچ وسیله نقلیه ای نباید بیاد تو خیابون. حالا مردم با چی برن سر کارشون اونم دیگه به این بحث مربوط نمیشه. اونم به مقوله ترافیک و حمل و نقل مربوط میشه. چرا همش یادتون میره که تو این بحث ما میخوایم مشکل آلودگی رو حل کنیم. مگه ما چند تا دست داریم که فکر همه چی رو هم ما بکنیم؟!

 

3- سوبسید بنزین. در روز 19 آذر ماه امسال در اوج شدت آلودگی هوا 240 میلیون و 800 هزار لیتر از انواع فراورده های نفتی در کشور به مصرف رسیده. دولت مجبوره روزانه حدود 26 میلیارد و 800 میلیون تومان روزانه هزینه کنه برای بنزین که مردم فقط 2 میلیارد و 360 میلیون تومان بابت این هزینه به دولت میپردازند. پیشنهاد بی نظیری که میخوام ارایه بدم اینه که از فردا فروش بنزین قطع بشه و دولت این 26 میلیارد رو خرج جلوگیری از آلودگی هوا بکنه. از طرفی اعلام بشه که هر کی بنزین میخواد باید کمک کنه به تمیزی هوا. یعنی طبق یک اشل خاص بگیم هر کی مثلا 10 لیتر هوا رو تمیز کرد بیاد 1 لیتر بنزین بهش میدیم. وگرنه از بنزین خبری نیس. حالا یکی اومد گفت: ما هوا رو چه جوری تمیز کنیم؟! میگیم: به ما چه؟! مشکل ما نیست. خوبه بلدی کثیف کنی؟! اون موقع که کثیف میکردی مگه از من پرسیدی چه جوری کثیف کنم؟! حالا هم چشمت کور، میری تمیز میکنی. اون روز که جیک جیک مستونت بود باید فکر زمستونو میکردی.

 

4- آلودگی حاصل از صنعت. اینم که دیگه همتون حتما بلد شدین تا حالا. میگیم از فردا هیچ کارخونه ای حق فعالیت نداره. همه چی وارداتی میشه. اونم با اسب و قاطر. چون تریلر های ترانزیت هم خودشون هوا رو آلوده میکنن. صاحبان کارخونه ها هم برن تجارت کنن. دستگاه هاشونم بفروشن با پولش همون جنس رو وارد کنن.

 

5- ازدحام جمعیت در کلانشهر ها. از اونجایی که در شهر های کوچک و دهات مشکل آلودگی وجود نداره، بیایم مردم کلانشهر هارو ببریم تو دهات و مردم دهات رو بیاریم تو کلانشهر ها. این شاهکاری که ارایه کردم از چند نظر مفیده. اولا مردمی که از شهر های بزرگ رفتن تو دهات، اینا سعی میکنن دهات رو هم تبدیل کنن به کلانشهر. اینجوری موجب پیشرفت سرسام آور شهر های کوچک میشن. دوما روستاییان و عشایر عزیز که اومدن مثلا تو تهران، به هیچ عنوان از وسایط نقلیه موتوری استفاده نمیکنن تا هوا آلوده بشه. بلکه از همون اسب و قاطر خودشون استفاده میکنن و هوا هم تمیز میشه. غزاله جان دقت کن،میمونه بحث درآمد و اشتغال زایی. اونم اینجوری حل میشه که جهاد محترم کشاورزی میاد به شهری های محترم که رفتن تو دهات، کشاورزی و دامداری یاد میده. از اونطرف هم هرچی افغانی تو شهرهای بزرگ هست رو بیرون میکنیم تا دهاتی های عزیز هم به راحتی بتونن کار پیدا کنن و این سه و نیم میلیون بیکاری که تو مملکت هست هم سر و سامون میگیرن.

 

ب- عوامل فردی.

 

1- دخانیات. از اونجایی که سیگاری های عزیز یکی از یکی گل تر هستن و مادر نزاده کسی که بخواد به یه سیگاری تو بگه و الهی قربون خود سیگاری مون بریم در نتیجه پیشنهاد من اینه که یه منطقه خوش آب و هوا مثلا حاشیه جنوبی دریای خزر رو اختصاص بدیم به سیگاری های عزیز و بگیم همتون برین اونجا. خرجشونم دولت از محل صندوق ذخیره مازاد فروش نفت یا از هر سوراخ دیگه ای به هر بدبختی ای که شده تامین کنه که این عزیزان در کمال آسایش اونجا سیگارشونو بکشن و توتون تنباکو رو دود و خاکستر کنن و دود رو بدن تو آسمون و خاکستر رو هم بریزن تو سر خودشون.

 

2- آلودگی حاصل از گرمایش. راه حل اینه که اشتراک گاز شهری خونه ها رو قطع کنیم و گازوئیل هم واسه موتور خونه ها توزیع نکنیم. هر کی هم سردش شد وعده بدیم که با سوراخ شدن لایه ازن درجه حرارت کره زمین داره بالا میره و به زودی همه جا گرم میشه و صبر کنین و شکر کنین که مثلا تو سیبری نیستین که صابران و شاکران از اهل بهشتند.

 

3- بخارات معده. بیایم برای جلوگیری از انتشار انواع بخارات معده از توزیع هر نوع حبوبات مثل لوبیا چیتی و نخود و همچنین تخم مرغ و هر محصول دیگه ای که منجر به تولید گاز های گلخانه ای میشه جلوگیری کنیم و با یک سری تبلیغات گسترده در سطح کشور فرهنگ خودداری از خوردن شام سنگین تا خرخره و آزاد کردن نخود اوف در فضای آزاد رو اشاعه بدیم و یه جوری تو مخ مردم فرو کنیم که سمفونی شبانه شون رو توی دستشویی های مجهز به دستگاه های تصفیه هوای حساس به هر نوع گاز دست ساز از کریستین دیور گرفته تا خرس خفه کن اجرا کنن و عواطف پاک ملت رو از این گاز های خانواده سبز تا قهوه ای که هر کدوم کم کمش ۳ پی پی ام آلودگی رو افزايش ميده محروم بکنن.

 

بحث امروز هم همینجا به پایان میرسه و شما رو تا سری بعد که شما رو از چشمه معلومات و مکشوفات بی پایان خودم بهره مند کنم به خدا میسپارم.

 

/ 13 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
sanaz

شرمنده پست پايينی رو من گذاشته بودم ولی طبق معمول يادم رفته بود اسم ها رو عوض کنم و به همون اسمی که روی کامپيوتر مونده بود فرستادم!!

ghazaleh

منم يه پيشنهادي دارم! به اون تعداد بيكاري كه وجود داره ميگيم بيان در نقاط مختلف شهر تهران بر فراز پشت بام ها وايسن و تا جايي كه جون دارن فوت كنن! البته همشونم به يه جهت فوت ميكننا! در نتيجه يه باد مصنوعي به وجود مياد و آلودگي ها از تهران به سمت ديگه اي هدايت ميشه! بعدشم حقوق اين ادما رو به صورت ماليات از ماشين دار ها ميگيریم و خلاصه ميشه اشتغال زايي!

بَر باد

به به فرزاد جون. افتخار داديو يه سری به ما زدی. خيلی ممنون از دعايی که برای دختر بچه های مردم کردی، از طرف اونا هم ازت تشکر ميکنم. واما اينکه الان وقتش نيست، بعدا ميام ببينم چی نوشتی

محمد رضا

سلام، خيلی قشنگ بود. ولی يه نفر ديگه هست داستان های تورو کپی ميزنه. اسمش همممممم ...

sanaz

سلام...خوشبختانه يا بد بختانه بله هر دو از يه کامپوتر استفاده می کنند و اين يک سوتی نبود چون هر دو شخصيقت حقيقی می باشند...کافی است به پست های قبلی يه کامنت های ديگر رجوع شود...اکثر کامنت گذاران هر دو شخصيت را می شناسند و می دانند که هر دو زنده و بالغ هستند( ولی شايد تنها عاقل نباشند! :)))

مژگان

شما كه هواتون خوبه چرا بحث سياسي ميكني؟؟؟!!!! من ميگم هواي تهران از"آه" نفس يه دلسوخته ست تا منوكسيد كربن و غيره....(شاعرانه تر از اين ديده بودي)؟؟؟

فرزاد

ما که هوامون دست کمی از تهران نداره. البته ناحيه ای که ما زندگی ميکنيم باز خوبه. بعدش هم مگه بده من فکر شما تهرانی های عزيز هستم؟! بده ميخوام شما رو از اين مخمصه نجات بدم؟!

sani

اين عوامل فردی خيلی با حال بود :)) بعدشم مشکلتو با لينکا نفهميدم :) موفق باشی و ممنون

*رزا*

يه چيزی يادت رفت!گرمای عشقای اين دوره زمونه که بدجور اتيشين!!!(چشم نعلبکيون!)

مژگان

همون قسمت آخری رو رغايت کنيم خودش خيليه !! شرمنده که شب يلدايی مثل اجل معلق اومدم وکامنت گذاشتم ونشد که بيشتر به موضوعات نوشته شده ات بپردازم! بايد برم مراسم يلدا خورون !!